Brzanka.pun.pl

Witam wszystkich na forum akwarystyczno-dyskusyjnym BRZANKA.PUN.PL Miłego zwiedzania :)


#1 2011-11-07 19:47:48

 478996akwarysta

Administrator

Skąd: Kraków-Zielonki Małopolskie
Zarejestrowany: 2011-10-23
Posty: 51
Punktów :   

Biologia akwarium o wysokim zasoleniu NaCl wody

System biologiczny akwarium morskiego jest inny, niż w przypadku wody słodkiej lub lekko słonawej. Ryby morskie są znacznie trudniejsze w hodowli. Możemy wymienić i w skrócie opisać ważne kwestie:

-Woda słona jest gęsta. Pomiary zasolenia (gęstości) wody wykonujemy hydrometrem (aerometrem - gęstościomierzem) o zakresie wyników 0-40g/l NaCl (0,0-4,0% NaCl). Woda o wartości zerowej jest słodka, <2g/l (<0,2%) - słonawa, a 2g/l lub więcej - słona. Przy zasoleniu solą wyższym, niż 38g/l (3,8%) ryby nie żyją (stąd nazwa Morza Martwego o zasoleniu 40g/l).

-Temperatura wody ma bezpośredni wpływ na jej gęstość. Im woda jest cieplejsza - tym rzadsza. Temp. wody w akwarium morskim powinna wynosić zawsze ok. 25*C, lub być zależna od gęstości wody w środowisku naturalnym hodowanych ryb i chwilowym w akwarium.

-W wodzie słonej nie żyją rośliny. Niektóre rośliny tolerują wodę słonawą, jednak w słonej żyją jedynie organizmy zwierzęce (koralowce, jeżowce, gąbki, parzydełkowce, itp.) Ze względu na to w akwarium morskim często mogą występować problemy z NO3- i PO4-. Brak roślin może nie oznaczać braku problemów z glonami.

-Ryby słonowodne są tłuściejsze od słodkowodnych. Duża zawartość tłuszczu pozwala rybom na odpowiednią egzystencję w wodzie gęstej (ta ciekawostka odnosi się również do ryb jadalnych, na szczęście ryby zawierają potrzebne kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz "dobry cholesterol" - HDL  ).

-Ryby morskie są bardzo wrażliwe na azotany. Norma dla ryb słodkowodnych wynosi do 50mg/l NO3- (oczywiście nie zalecam tak wysokiego stężenia). Natomiast rybom morskim azotany zaczynają szkodzić już przy 20mg/l! To pierwszy przykład mówiący "bez chemii się nie obejdzie".


-W słonej wodzie nie zachodzi nitryfikacja związków azotu przez bakterie tlenowe.
W gęstej wodzie nie żyją bakterie Nitrosomonas (NH3/NH4+ --> NO2-) i Nitrobacter (NO2- --> NO3-). Cykl azotowy nie następuje, więc jeżeli chcemy uniknąć zatrucia ryb, musimy wytrącać te związki chemicznie (np. Zoolek Aquafix C, Zoolek Aquafix NH3 - tylko amoniak, Zoolek Aquafix NO3- - azotyny i azotany). Podawanie bakterii nitryfikacyjnych w przypadku wody słonej jest niewskazane i bez pomocne, gdyż bakterie nie przeżyją, a pożywka zawiera toksyczne dla organizmów morskich związki organiczne. W chemii na nic nie ma regułki, więc nie wykluczone jest zatrucie wszystkimi związkami azotu naraz!

***Ciąg dalszy nastąpi.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tibiatower.pun.pl www.naruto-center-pbf.pun.pl www.psieranczo.pun.pl www.jediacademy.pun.pl www.szefowe.pun.pl